Najlepszy młynek do pieprzu

Chcesz dodać odrobinę pikantności do potraw? Podaruj sobie młynek do pieprzu! Są one wykonane z tworzywa sztucznego lub drewna i mają różne kształty i rozmiary. Każdy typ ma mechanizm mielenia pieprzu, który stanowi serce młynka i pozwala wybrać grubość pieprzu. W tym wpisie omówię ich cechy i funkcje, aby dokonać świadomego wyboru przed zakupem najlepszego młynka do pieprzu do swojej kuchni. Opinie te oparłam na kilku czynnikach: łatwości użytkowania, wydajności młynka, trwałości, a także zakresie siły i mocy mielenia.

Jaki młynek do pieprzu ?

Elektryczne młynki do pieprzu

Elektryczny młynek do pieprzu jest odpowiedni dla osób, które chcą łatwo i pewnie kontrolować ilość pieprzu w jedzeniu.  Wystarczy jedno dotknięcie i uruchamia się mechanizm mielenia, dzięki czemu młynki te są idealne dla osób w podeszłym wieku lub osób, które potrzebują drugiej ręki do wykonania innego zadania. 

Wiele elektrycznych młynków do pieprzu ma również wbudowane oświetlenie LED, które pozwala zobaczyć, ile pieprzu wsypujemy do jedzenia, nawet w warunkach słabego oświetlenia.

Wadą w młynkach elektrycznych jest trudniejszy sposób napełniania młynka oraz mniejsza ilość miejsca na pieprz, który zabierają baterie.

Ręczne młynki do pieprzu

Ręczne młynki do pieprzu HENDI
Ręczne młynki do pieprzu HENDI

Większość najlepiej sprzedających się młynków do pieprzu to urządzenia ręczne. Ręczne młynki do pieprzu są zwykle wykonane z materiałów akrylowych lub drewnianych i mają stalowy, lub ceramiczny mechanizm mielący.  Dobrej jakości ręczne młynki do pieprzu mają zwykle regulowany mechanizm mielenia, który pozwala kontrolować grubość pieprzu, od drobnego do grubego.

Młynek do pieprzu i jego kluczowe cechy

Ustawienia

Regulacja stopni grubości mielenia
Regulacja stopni grubości mielenia

Jedną z najważniejszych cech, na które należy zwrócić uwagę w młynku do pieprzu, jest jego zdolność do rozdrabniania pieprzu do pożądanej wielkości w zależności od smaku i potraw, które przyprawiamy. Przeważnie młynki mają możliwość dostosowania miażdżenia pieprzu od drobnego, przez średni do grubego. Istotne jest, aby wykonać to przy minimalnym wysiłku oraz mieć możliwość łatwej regulacji ustawień młynka bez zbytniego zastanawiania się. Młynki również powinny być łatwe do uzupełnienia.

Mechanizm mielenia młynka do pieprzu

Sercem młynka do pieprzu jest jego mechanizm mielenia. Tanie młynki do pieprzu składają się z chromowanych stopów cynku. Działają dobrze, gdy są nowe, ale nie aż tak długo, jak mechanizm ze stali nierdzewnej lub węglowej. Mechanizmy ceramiczne działają długo, ale one również mogą ulec uszkodzeniu, jeśli twoje ziarna pieprzu zawierają kamienie, ziarna piasku.

mechanizm mielenia do pieprzu Peugeot

Przykładowo mechanizm mielenia do pieprzu Peugeot ma dwustopniowe działanie. Wałek z małymi wgłębieniami utrzymuje ziarna pieprzu razem i ociera je o zęby ze stali nierdzewnej. System wykorzystuje tarcie i ścieranie, więc pieprz jest najpierw kruszony, a następnie mielony do pożądanej konsystencji. Pomaga to zachować aromat i smak pieprzu. Znaczna ilość kuszącego aromatu uwalnia się w powietrzu, gdy kruszarka miażdży ziarna.

Pojemność

Być może widzieliście kelnerów w hotelach machających długimi młynkami do pieprzu zaprojektowanymi tak, by sięgali przez stół aż do talerza klienta. Dla domowego szefa kuchni nie ma potrzeby używać tak dużych młynków.  Dłuższe lub większe z pewnością nie przekłada się na lepsze, jeśli chodzi o wydajność mielenia.

Dobrej jakości młynki do pieprzu muszą szybko zmielić ziarna pieprzu: 1 łyżeczka pieprzu nie powinna być mielona dłużej niż 10 sekund. Wybierzmy zatem młynek do pieprzu, którego nie musimy napełniać co drugi dzień i jest łatwy do napełniania. Co więcej, młynek do pieprzu powinien łatwo mieścić się w dłoni i nie obciążać nadgarstków podczas mielenia. Domowe młynki do pieprzu mogą mieścić się w zakresie od 12 do 24 cm wysokości.

Materiał młynka do pieprzu

Drewniane młynki do pieprzu Peugeot linia Antique
Drewniane młynki do pieprzu Peugeot linia Antique

Solidne młynki do pieprzu są wykonane ze stali nierdzewnej, chromowanej, z drewna lub z tworzywa sztucznego albo z akrylu.  Oczywiście młynki z tworzyw sztucznych i akrylu są najtańsze. Mogą też być wykończone miękką powłoką, zapobiegającej ślizganiu się mokrej ręki. Najlepsze są młynki do pieprzu, wykonane z trwałego materiału, który jest łatwy do czyszczenia. Drewniane młynki do pieprzu wyglądają elegancko, np. w stylu vintage, ale w zależności od jakości mogą być podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Dlaczego wybrać młynek do pieprzu do domu?

Oto jedna z tajemnic dobrego gotowania: świeże przyprawy. Ta prosta praktyka i zdecydowanie dostępna dla wszystkich dzięki przydatnemu młynkowi do pieprzu zdecydowanie zmieni smak potraw. Korzystanie z młynka do pieprzu może początkowo wydawać się nieco niewygodne, ale jeśli wiemy, że przyprawy długo zmielone z torebek zaczynają się utleniać i szybko tracą moc – docenimy świeżo zmielony pieprz.

Podziel się na:
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Dodaj do ulubionych
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Linkologia
 • Poleć
 • Reddit
 • Sfora
 • Wahacz
 • Wykop
 • Śledzik
 • Twitter