Przechowywanie herbaty – właściwy sposób
Podobnie jak dobre przechowywanie kawy, właściwe przechowywanie herbaty jest niezbędne dla trwałości, jakości i smaku napojów. Dowiedz się, jak zachować świeżość i pyszną herbatę dzięki tym prostym wskazówkom dotyczącym przechowywania herbaty.
Przechowywanie herbaty, warunki których należy unikać
Unikanie tylko pięciu warunków przechowywania będzie miało ogromny wpływ na trwałość herbaty. Czynnikami tymi są światło, ciepło, wilgoć, zapach i powietrze.
Światło i promienie UV bardzo szybko niszczą twoją herbatę. Unikaj kupowania herbaty od sprzedawców, którzy przechowują herbatę w przeźroczystych szklanych lub plastikowych pojemnikach i unikaj przechowywania herbaty w takich naczyniach, chyba że planujesz przechowywać ją w ciemnej szafce.
Ciepło degraduje twoją herbatę. Ciepło przyspiesza utlenianie. Dlatego unikaj umieszczania pojemników na słońcu lub pod silnym oświetleniem. Nie należy także przechowywać herbaty w pobliżu źródeł ciepła, takich jak piece czy piekarniki. Najlepszym miejscem jest spiżarnia, ciemna szafka.
Wilgoć również powoduje problemy. Nie jest tajemnicą, że liście herbaty uwalniają swój smak pod wpływem wilgoci. Z tego powodu naprawdę nie chcesz, aby twoja herbata „ulatniała się”, dopóki nie zaparzysz jej do picia. Herbata jest higroskopijna, co oznacza, że pochłania wilgoć z powietrza. Hermetyczny np. ceramiczny pojemnik do przechowywania to najprostszy sposób na blokowanie wilgoci.
Zapach to coś, co herbata bardzo łatwo wchłania. Liście herbaty wchłoną zapachy otoczenia. Jest to korzystne w produkcji pachnących herbat, takich jak jaśminowe; liście są przechowywane w pobliżu kwiatów jaśminu, dzięki czemu powstaje herbata pachnąca jaśminem. Oznacza to również, że przechowywanie herbaty w pobliżu szafki na przyprawy, kosza na śmieci lub innego źródła nieprzyjemnego zapachu jest niedopuszczalne.
Oznacza to nie tylko, że powinieneś przechowywać swoje naczynia do przechowywania herbaty w miejscu wolnym od silnych zapachów, ale oznacza to również, że wszystko, w czym przechowujesz herbatę, samo w sobie nie może mieć silnego zapachu. Niektóre drewniane pojemniki, mogą pozostawiać herbatę z nieprzyjemnym aromatem i smakiem.
Wystawienie na działanie powietrza zwiększa szanse, że Twoja herbata wchłonie wilgoć i zapachy.
Dodatkowo liście herbaty z czasem utleniają się pod wpływem tlenu. Nawet gdy jest przechowywany w hermetycznym naczyniu, trochę powietrza pozostaje między liśćmi i na górze naczynia; hermetyczny nie oznacza wolny od powietrza. Unikaj zatem pozostawiania herbaty, uszczelniaj ją nadmiarem powietrza w opakowaniu lub przechowuj w porowatych materiałach opakowaniowych, takich jak papierowe torebki.
Jak prawidłowo przechowywać herbatę?
Unikanie pięciu „zabójców herbaty” powyżej oznacza, że będziesz musiał wziąć pod uwagę lokalizację, materiał opakowaniowy i mechanizm pakowania, którego używasz do przechowywania herbaty. Oto najlepsze praktyki dla każdego z nich:
Lokalizacja a przechowywanie herbaty
Przechowywać z dala od wszystkiego, co ma silny zapach.
Umieścić w ciemnej szafce lub całkowicie nieprzezroczystym pojemniku.
Delikatne herbaty przechowuj oddzielnie od silnie pachnących herbat.
Unikaj przechowywania herbaty w wilgotnych pomieszczeniach.
Materiał opakowania
Jeśli to możliwe, użyj nieprzeźroczystego pojemnika. Upewnij się, że Twoje opakowanie jest bezpieczne dla żywności.
Ceramika szkliwiona, metale niereaktywne i nieprzeźroczyste sztuczne są doskonałymi materiałami opakowaniowymi.
Pojemniki drewniane mogą być wykonalną opcją, ale pamiętaj, że wiele drewnianych pojemników ma zapachy, które mogą wpływać na smak herbaty.
Torebki, w których dostawcy sprzedają herbatę, różnią się znacznie pod względem jakości. W przypadku długotrwałego przechowywania upewnij się, że torby są wielowarstwowe z wewnętrzną warstwą folii lub pergaminu (substancji podobnej do papieru woskowanego). Pozwala to uniknąć zanieczyszczenia wodą, powietrzem lub tłuszczem.
Przechowywanie herbaty a mechanizm pakowania
Kluczem jest szczelne zamknięcie. Jeśli mechanizm może utrzymać wodę, może chronić herbatę. Dobre opcje to:
- Podwójne wieczka (są to typowe dla metalowych pojemników na herbatę)
- Bezzapachowe uszczelki silikonowe
- Wielowarstwowe torby z zamykanymi plastikowymi „zamkami błyskawicznymi”
Herbatę najlepiej przechowywać luzem
Prawie puste hermetyczne naczynie z odrobiną herbaty na dnie ulegnie zniszczeniu szybciej niż hermetyczne naczynie całkowicie wypełnione herbatą. Aby Twoja herbata była najświeższa, napełnij naczynie do przechowywania tak bardzo, jak to możliwe, potrząśnij nim, aby herbata się uspokoiła, a następnie napełnij go jeszcze trochę. Im więcej herbaty możesz przechowywać w zamkniętej przestrzeni, tym mniej tlenu będzie w tej przestrzeni. Mniej powietrza utrudni herbacie wchłanianie zapachów otoczenia. Ta koncepcja ma ogromne znaczenie podczas starzenia Puer i innych herbat fermentowanych; chcesz szafę, która pachnie herbatą, a nie kilka herbat, które pachną jak twoja szafa.
Herbata ma długi okres przydatności do spożycia i może przetrwać nawet rok, a może nawet dłużej – ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio przechowywana. To, jak przechowujesz herbatę w domu, będzie kluczem do tego, jak aromatyczny jest twój napar, ponieważ wystawiony na działanie czynników atmosferycznych może stracić swoją moc i zabraknie filiżanki herbaty…